top of page
  • ISSP

Стартував проєкт «Кібербезпека та енергетична стійкість» для захисту енергосектору від кіберзагроз

Оновлено: 28 лист. 2023 р.

«Міжнародна Кібер Академія» (Україна) та «Європейська Кібербезпекова Ініціатива» (Естонія) в партнерстві з Міністерством енергетики України та ISSP запустили проєкт «Кібербезпека та енергетична стійкість», що покликаний підвищити рівень кіберстійкості енергетичного сектору в умовах воєнної агресії з боку росії. Проєкт є частиною програми Development Cooperation Partnership (DCP, round 10), що співфінансується Посольством США в Україні та Міністерством закордонних справ Естонії.

Девід Шлефер, головний координатор програм допомоги Посольства США в Києві, підкреслив важливість спільних зусиль у протидії кіберзагрозам та нарощуванні потенціалу з кіберзахисту. «Кібератаки націлені на критично важливу інфраструктуру України, включаючи енергетику, можуть спричинити серйозні збої у наданні державних послуг і негативно вплинути на цивільне населення. Тому ми підтримуємо реалізацію даного проєкту, спрямованого на оцінку систем реагування, розробку рекомендацій щодо ефективної протидії кібератакам, а також на кризовий менеджмент та покращення координації між учасниками ринку та профільними держустановами», - наголосив він.

«Естонія була однією з перших країн, що зазнали масованих кібератак з боку росії. Саме тому ми всіляко підтримуємо Україну і готові й надалі допомагати їй в протидії російській агресії, у тому числі і в кіберпросторі. Підтримка стійкості енергетичного сектору – важливий крок у цьому напрямку», - прокоментував кібер-аташе Посольства Естонії Лаурі Лут.


У рамках проєкту запланована серія заходів за участю представників ключових підприємств галузі, Міністерства енергетики, експертів та профільних фахівців громадського сектору. Перша зустріч відбулася 23 листопада у форматі експертної дискусії, об'єднавши біля 30 фахівців енергетичних підприємств із різних регіонів України.

«З 2015 року енергетичний сектор провів величезну роботу у напрямку кіберзахисту ключових активів – як з технічної точки зору, так і в сфері підготовки кадрів. Але цього не достатньо, адже країна-агресор продовжує постійно атакувати енергетику, у тому числі у кіберпросторі. Активне залучення представників галузі та обговорення основних викликів – це ефективний механізм підвищення кіберстійкості усього сектору», - відзначив заступник міністра енергетики з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Фарід Сафаров.


Захід став майданчиком для обміну досвідом операторів ринку та формування об’єктивної оцінки ризиків та спроможностей сектору посилювати кіберзахист та цифрову стійкість в умовах війни. Він став логічним продовженням активностей, що відбувалися в рамках програми «Основи кібергігієни для підвищення стійкості енергетичного сектору в Україні» (програма DCP, round 8).

«У 2021 році, коли проєкт тільки стартував, ніхто не очікував, що основна його фаза відбуватиметься за умов військової агресії росії та активних бойових дій. Але ми успішно впоралися з цим. Онлайн навчання за спеціальною програмою із підвищення цифрової гігієни та мінімізації кіберзагроз пройшло біля семи тисяч спеціалістів енергосектору України. Важливість такого досвіду в сучасних умовах важко переоцінити», - додав Валерій Цюпа, президент «Міжнародної Кібер Академії».

Наступний крок – проведення серії командно-штабних навчань (Table Top Exercises, TTX) для енергосектору, що сприятимуть подальшому підвищенню стійкості галузі до масованих кібератак. Навчання TTX відбуватимуться із використанням інноваційної платформи STRATEX (Естонія), яка себе чудово зарекомендувала в Європі.

«Європейська Кібербезпекова Ініціатива» (ECSI) має більше 10 років досвіду проведення командно-штабних навчань для державного та приватного сектору, бізнесу та NGO в різних країнах ЄС. Ми готові ділитися своїми напрацюваннями та надавати допомогу енергетичному сектору України в подоланні викликів та кризових ситуацій, пов'язаних з кіберінцидентами», - пояснив Маркус Мюнзер, директор з розвитку ECSI.

Основні TTX заплановані на весну 2024 року. В подальшому розглядається можливість організації секторальних кібернавчань і для інших галузей, що відносяться до критичної інфраструктури України.


Comentarios


bottom of page